Zemsta faraona – co to za choroba i ile trwa?

Zemsta faraona może całkiem uniemożliwić wyczekiwany wypoczynek w ciepłych krajach, wywołując szereg przykrych dolegliwości. Dowiedz się, co to za choroba. Sprawdź, jak jej uniknąć i jak leczyć, gdy już się pojawi.

Co to jest zemsta faraona?

Pod tajemniczą nazwą „zemsta faraona” (znaną również jako „klątwa faraona”) kryje się zespół dolegliwości ze strony układu pokarmowego, dotykający przede wszystkim turystów podróżujących w egzotycznych kierunkach.

Co roku w wakacje wiele osób skarży się na nieudany wypoczynek, podczas którego zamiast korzystać z miejscowych atrakcji, borykały się one z ostrą biegunką i innymi dokuczliwymi symptomami, uniemożliwiającymi normalne funkcjonowanie.

Co to jest zemsta faraona i skąd się bierze? Ta choroba, nazywana fachowo biegunką podróżnych, ma podłoże bakteryjne. W zdecydowanej większości przypadków za jej wystąpienie odpowiedzialne są bakterie szczepu Escherichia coli.

Do zakażenia przewodu pokarmowego dochodzi po spożyciu zanieczyszczonej żywności, dlatego przypadłość ta charakterystyczna jest dla konkretnych kierunków turystycznych, w których kontakt z takim pożywieniem jest bardziej prawdopodobny.

Czy zemsta faraona jest zaraźliwa? Droga zakażenia jest doustna, czyli zarazić się można spożywając zanieczyszczoną, nieprzegotowaną wodę, pokarm lub przez brudne ręce.

Często chorują całe rodziny, u których do zakażenia doszło np. podczas wspólnej kolacji. Warto wiedzieć, że zemsta faraona dotyka pacjentów w różnym wieku - występuję u dorosłych, u dzieci, jak i u osób starszych

Gdzie występuje zemsta faraona? W jakich krajach?

Jak już zostało wspomniane, zemsty faraona doświadczyć można przede wszystkim w miejscach, w których nie jest zachowywana należyta higiena, przez co dochodzi do zanieczyszczenia żywności chorobotwórczymi drobnoustrojami.

Zatem gdzie występuje? W jakich krajach najczęściej dochodzi do bakteryjnych zakażeń przewodu pokarmowego? Popularne kierunki turystyczne, w których warto zachować szczególną ostrożność to przede wszystkim kraje afrykańskie, azjatyckie, kraje Ameryki Południowej i niektóre kraje europejskie.

Dolegliwości pojawiają się najczęściej u podróżujących do państw rozwijających się. W krajach wysoko rozwiniętych zdarza się to niezmiernie rzadko. Popularne kierunki turystyczne, w których należy liczyć się z wyższym prawdopodobieństwem wystąpienia objawów zemsty faraona to:

  • Egipt – stąd wzięła się nazwa choroby (czyżby faraonowie rzeczywiście mścili się za turystyczną penetrację ich niezwykłego kraju?),
  • Turcja,
  • Tunezja,
  • Maroko.

Sprzyjające zakażeniom warunki spotkamy nie tylko w krajach mniej rozwiniętych, ale też w tych, w których panuje gorący klimat, jak Grecja czy Albania, ponieważ bakterie szybciej namnażają się w wysokich temperaturach i dużej wilgotności.

Objawy zemsty faraona

Głównym i najbardziej charakterystycznym objawem zemsty faraona jest biegunka. Jej mianem określa się stan, w których dochodzi do częstych wypróżnień (ich ilość przekracza trzy na dobę), a stolec ma luźną (płynną lub półpłynną) konsystencję.

Ponieważ biegunka podróżnych ma postać ostrą, jej symptomy z reguły występują nagle i są bardzo nasilone. Jest to stan o tyle groźny, że przy braku odpowiedniego postępowania szybko może dojść do odwodnienia i utraty elektrolitów.

Ryzyko jest tym większe, kiedy oprócz samej biegunki występują jeszcze inne objawy klątwy faraona, czyli wymioty i gorączka. Torsje i wysoka temperatura ciała przyspieszają odwodnienie organizmu, dlatego symptomy trzeba jak najszybciej zwalczać.

Często towarzyszą im jeszcze bóle brzucha, osłabienie, nadmierna potliwość i spadek ogólnego samopoczucia. Jako że dolegliwości pojawiają się w obcym miejscu, często podczas zaplanowanego urlopu, nie bez znaczenia jest też aspekt psychologiczny - stres i pogorszenie nastroju.

To, ile trwa zemsta faraona, zależy od kilku czynników, takich jak stan ogólny pacjenta czy intensywność zakażenia, jednak z reguły objawy utrzymują się od paru dni do tygodnia.

Lek na zemstę faraona

Co stosować na zemstę faraona, by szybko pozbyć się objawów, zmniejszyć ryzyko odwodnienia i jeszcze nacieszyć się urlopem? Leczenie biegunki opiera się na kuracji objawowej. Jakie leki zmniejszają liczbę wypróżnień i polepszają konsystencję stolca?

W aptekach znajdziemy wiele środków hamujących biegunkę, dostępnych bez recepty. Są to między innymi tabletki, które na klątwę faraona działają, spowalniając perystaltykę jelit oraz pasaż treści pokarmowej przez jelita.

Do tej grupy należą na przykład leki z loperamidem – substancją o silnym działaniu przeciwbiegunkowym, regulującą pracę przewodu pokarmowego. Loperamid to nie tylko lek na zemstę faraona, ale środek hamujący biegunkę o różnej etiologii (również biegunkę wirusową czy wywołaną przez pasożyty). W niektórych przypadkach o cięższym przebiegu konieczne jest zastosowanie odpowiednich antybiotyków.

Oprócz leków, na klątwę faraona warto zastosować odpowiednią dietę. Co jeść przy tego typu dolegliwościach? Spożywane produkty powinny być lekkostrawne i łagodne dla żołądka, by dodatkowo nie drażniły jego błony śluzowej.

Ważniejsze jeszcze jednak od diety jest nawadnianie organizmu. To właściwie podstawa terapii przy biegunce, wymiotach i gorączce. Niezwykle ważne jest, by nie dopuścić do utraty wody i elektrolitów, dlatego trzeba je organizmowi regularnie dostarczać.

Przy wymiotach należy pić bardzo często, ale małymi porcjami. Wypijanie dużych ilości płynu na raz nasila odruch wymiotny.

[!art-banner!]

Jak uniknąć zemsty faraona?

Jak się zabezpieczyć, by uniknąć zemsty faraona podczas wakacyjnego wyjazdu do ciepłych krajów? Jak uchronić się przed dokuczliwymi objawami psującymi wakacje?

Przed zaplanowaną podróżą można przez jakiś czas przyjmować probiotyki. Regulują one mikrobiotę jelitową, podnosząc poziom bakterii dobroczynnych, niezbędnych do prawidłowej pracy jelit.

Budowanie takiej bariery ochronnej może skutecznie zapobiec zemście faraona lub złagodzić jej przebieg. Zapobieganie dolegliwościom polega także na ostrożności już podczas podróży:

  • unikaniu surowych produktów,
  • myciu owoców i warzyw przed spożyciem sprawdzoną wodą,
  • myciu rąk przed każdym posiłkiem,
  • jedzeniu mięsa tylko dobrze ugotowanego lub wysmażonego,
  • piciu wody butelkowanej (unikaniu picia wody kranu).

Wiedza o tym, jak uniknąć klątwy faraona, może pomóc zabezpieczyć się przed zakażeniem, jednak nie gwarantuje jego uniknięcia. Dlatego zawsze, planując egzotyczną podróż, warto zaopatrzyć zabieraną apteczkę w środki przeciwbiegunkowe, przeciwgorączkowe i elektrolity.

Autor: Justyna Gabrysiak-Kula

Pismiennictwo:

1. E. Kimszal, K. Van Damme-Ostapowicz, Biegunka podróżnych, w: Pielęgniarstwo Polskie, NR 2 (60) 2016.
2. T. Mach, Biegunka podróżnych, w: Gastroenterologia Kliniczna 2011, tom 3, nr 3, 121–126.
3. J. Milewska, J. Dereń, K. Korzeniewski, Biegunka podróżnych, w: Lekarz Wojskowy 3/2013.
4. A. Wroczyńska, Biegunka podróżnych, źródło: Medycyna Praktyczna. https://www.mp.pl/pacjent/zdrowiewpodrozy/problemy/65382,biegunka-podroznych [12.05.2023].

Sprawdź dostępność

SPRAWDŹ DOSTĘPNOŚĆ

Packshot Laremid na scenie
Dostepny bez recepty

SPRAWDŹ DOSTĘPNOŚĆ

Lek na biegunkę Laremid jest dostępny w aptekach stacjonarnych i internetowych

Sprawdź dostępność