Lek na biegunkę – co stosować bez recepty?
Biegunka to powszechna dolegliwość dotykająca pacjentów w różnym wieku i utrudniająca normalne funkcjonowanie. Warto więc wiedzieć, co stosować, by zniwelować jej dokuczliwe objawy. Sprawdź, jaki lek na biegunkę wybrać.
Jak działa lek na biegunkę?
Biegunka to dolegliwość polegająca na nadmiernie częstym oddawaniu stolca oraz jego zbyt luźnej konsystencji. Podobnie, jak wiele innych chorób i dysfunkcji, tak i rozwolnienie może mieć dwojaki przebieg - przewlekły (w tym wypadku – gdy objawy utrzymują się ponad 4 tygodnie) lub ostry (symptomy ustępują maksymalnie w ciągu 14 dni).
Ostra biegunka daje objawy nagłe i nasilone – stolec często jest zupełnie wodnisty i pojawia się kilka razy w ciągu dnia. To, jakie leki na nią zastosować, zależy w pewnym stopniu od podłoża problemu.
Jedną z najczęstszych przyczyn jest działanie rota- astro- i adenowirusów. Leki na biegunkę wirusową działają głównie objawowo, ponieważ jej przyczyny z reguły ustępują samoistnie w ciągu kilku dni.
Najpopularniejsze leki na biegunkę to takie, które hamują pasaż treści pokarmowej przez jelita i spowalniają ich perystaltykę, co razem powoduje zahamowanie częstego wypróżniania i poprawia konsystencję stolca.
Lek na rozwolnienie w konsekwencji hamuje ubytek z wody i elektrolitów, czyli niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu pierwiastków i związków chemicznych.
Leki tego rodzaju stosuje się również na biegunkę bakteryjną o ostrym przebiegu, jednak w jej przypadku ważne jest również przywracanie równowagi mikrobioty jelitowej i hamowanie szkodliwego działania drobnoustrojów.
Biegunka przewlekła wymaga natomiast zawsze konsultacji z lekarzem, więc to specjalista ocenia, jaki lek na nią najlepiej zastosować.
Lek na biegunkę dla dzieci
Rozwolnienie jest dolegliwością dotykającą nie tylko pacjentów dorosłych, ale również dzieci. U tych ostatnich odporność nabyta nie jest jeszcze w pełni wykształcona, dlatego ich młode organizmy są łatwym celem dla wirusów, bakterii czy grzybów.
Układ pokarmowy jest przy tym jednym z układów narażonych na ciągły kontakt ze środowiskiem zewnętrznym. W tym przypadku, z pożywieniem oraz wszelkimi obecnymi w nim zanieczyszczeniami i drobnoustrojami.
Należy również pamiętać, że organizm dziecka bardzo szybko ulega odwodnieniu i osłabieniu, a właściwy poziom witamin, minerałów i innych dobroczynnych substancji jest wyjątkowo ważny w fazie rozwoju i wrastania.
Lek na biegunkę dla dzieci powinien więc możliwie najszybciej hamować nadmierne wypróżnianie, by nie doprowadzić do zbyt intensywnego ubytku elektrolitów i wody. Leki dla dzieci muszą być przy tym bezpieczne i nie powodować groźnych dla organizmu skutków ubocznych.
To dlatego zawsze należy zwracać uwagę na to, od którego roku życia dany produkt można podawać, a przyjmowanie jakichkolwiek środków konsultować najpierw z pediatrą.
Lek na biegunkę dla dziecka w większości przypadków działa podobnie, jak lek dla dorosłych, czyli spowalnia transport treści pokarmowej przez jelita, zmniejszając liczbę wypróżnień.
Przy podawaniu wszelkich środków na rozwolnienie, nie wolno zapominać o wzmożonym nawadnianiu organizmu i uzupełnianiu elektrolitów. Jeśli leczenie objawowe nie przynosi spodziewanych rezultatów, należy niezwłocznie udać się z dzieckiem do lekarza.
W jakiej postaci występuje lek na biegunkę?
Leki na biegunkę dostępne w aptekach występują pod różnymi postaciami. Jakimi? Najpowszechniej wybierane są tabletki na rozwolnienie, ponieważ wygodnie się je zażywa, łatwo dawkuje i trafiają one bezpośrednio do źródła problemu, czyli jelit.
Tabletki na biegunkę mogą mieć różny skład i różną zawartość substancji czynnych, dlatego przed zastosowaniem trzeba zawsze skonsultować się z lekarzem lub dokładnie zapoznać z zaleceniami producenta.
Tabletki są z reguły zalecane dla dorosłych pacjentów oraz dla dzieci, które nie mają już problemu z ich przełykaniem (młodzieży i dzieci w wieku szkolnym). Dla dzieci młodszych lub mających kłopot z połykaniem tabletek i kapsułek, dostępne są leki na biegunkę:
- w saszetkach – do rozpuszczania w wodzie i picia, często o atrakcyjnym, owocowym smaku ułatwiającym podanie najmłodszym;
- w syropie – gęste, słodkie syropy zwykle są chętnie przyjmowane przez dzieci.
Nie da się jednoznacznie określić, która forma leku jest najlepsza. Zawsze należy dokonać wyboru według indywidualnych preferencji pacjenta lub wskazań lekarza.
[!art-banner!]
Lek na biegunkę bez recepty
Niektóre leki na biegunkę kupić można wyłącznie na receptę, inne dostępne są bez recepty. Z reguły jest tak, że środki wydawane tylko z przepisu lekarza wykazują silniejsze działanie i dlatego nie można kupić ich bez konsultacji ze specjalistą.
Czy to oznacza, że tylko przepisany przez lekarza lek na biegunkę będzie skuteczny? Nie, wszystko zależy od podłoża zaistniałych problemów oraz ich przebiegu. Biegunka ostra najczęściej spowodowana jest infekcją wirusową lub bakteryjną i nie wymaga leczenia przyczynowego.
Wówczas leki na biegunkę bez recepty (czy to dla dorosłych czy dla dzieci) z reguły są wystarczające i skutecznie niwelują dolegliwość.
Powszechnie dostępną substancją zatrzymującą zbyt częste wypróżnianie jest loperamid, zalecany pacjentom powyżej 6. roku życia. Spowalnia on pracę jelit i przesuwanie treści pokarmowej w jelitach, co nie tylko zmniejsza liczbę stolców, ale też zagęszcza ich konsystencję.
Substancja ta jest stosunkowo bezpieczna, jednak nie powinny jej przyjmować małe dzieci, pacjenci, u których spowalnianie pracy jelit może nieść groźne skutki oraz w przypadkach, gdy biegunce towarzyszą inne niepokojące dolegliwości, jak krew w kale, silne bóle brzucha, gorączka lub gdy pacjent choruje na choroby zapalne jelit.
Warto pamiętać, że oprócz przyjmowania leków na rozwolnienie, należy regularnie nawadniać organizm i dostarczać mu potrzebnych witamin i minerałów poprzez picie elektrolitów lub napojów izotonicznych. Te ostatnie oprócz wody i elektrolitów zawierają też węglowodany, czyli główne źródło energii.
Autor: Justyna Gabrysiak-Kula
Pismiennictwo:
2. E. Kuchar, Biegunka bakteryjna, źródło: Medycyna Praktyczna https://www.mp.pl/pacjent/choroby-zakazne/choroby/zakazenia-bakteryjne/165078,biegunka-bakteryjna [24.04.2023].
3. ChPL: Laremid
4. A. Grodowska, Dieta w ostrej biegunce – nawodnienie to priorytet, źródło: Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej https://ncez.pzh.gov.pl/choroba-a-dieta/dieta-w-ostrej-biegunce-nawodnienie-to-priorytet/ [24.04.2023].
5. J. Wasielica-Berger, Ostra biegunka, w: Gastroenterologia Kliniczna 2018, tom 10, nr 1: 14–22
6. K. Gutkowski, M. Hartleb, Biegunka – algorytmy diagnostyczne i zasady leczenia, w: Medycyna po Dyplomie, 09/2012 https://podyplomie.pl/medycyna/10617,biegunka-algorytmy-diagnostyczne-i-zasady-leczenia [24.04.2023].
ZOBACZ RÓWNIEŻ INNE ARTYKUŁY
Co jeść przy biegunce? Dieta
Biegunka to dość powszechna dolegliwość, która wymaga szczególnego postępowania dietetycznego, mającego na celu wzmacnianie osłabionego organizmu i niwelowanie objawów. Sprawdź, co należy jeść przy biegunce.
WięcejOstra biegunka – przyczyny. Co stosować?
Ostra biegunka to dość powszechna dolegliwość, która w skrajnych przypadkach może być jednak bardzo groźna. Jak sobie z nią radzić i nie dopuścić do takiej sytuacji? Sprawdź, co leży u podłoża biegunki i co warto stosować, aby ją zatrzymać.
WięcejZemsta faraona – co to za choroba i ile trwa?
Zemsta faraona może całkiem uniemożliwić wyczekiwany wypoczynek w ciepłych krajach, wywołując szereg przykrych dolegliwości. Dowiedz się, co to za choroba. Sprawdź, jak jej uniknąć i jak leczyć, gdy już się pojawi.
WięcejNietolerancja pokarmowa – jak się objawia i jakie badania?
Nietolerancja pokarmowa może wywoływać różne przykre dolegliwości ze strony układu trawiennego. Dowiedz się, jakie objawy wskazują na nietolerancję i co robić, by skutecznie je niwelować.
WięcejSPRAWDŹ DOSTĘPNOŚĆ
Lek na biegunkę Laremid jest dostępny w aptekach stacjonarnych i internetowych
Sprawdź dostępność