Biegunka u dziecka – jak wygląda i jak ją zatrzymać?
Biegunka u dziecka to stosunkowo częsta dolegliwość wywoływana rozmaitymi czynnikami. Jak radzić sobie z rozwolnieniem domowymi sposobami? Sprawdź, jakie środki zastosować, by zniwelować objawy.
Co oznacza biegunka u dziecka?
Mianem biegunki określa się stan nadmiernie częstego oddawania stolca o luźniejszej od normalnej konsystencji – papkowatej lub wodnistej.
Biegunka u dziecka może być wywołana wieloma czynnikami, a w większości przypadków nie jest powodem do niepokoju, jednak wymaga odpowiedniego postępowania.
Kiedy należy udać się do lekarza? Niepokojące są częste biegunki u dziecka, nawracające lub przedłużające się. Konsultacji z pediatrą wymaga też zawsze rozwolnienie u dziecka małego - niemowlęcia lub noworodka. U dzieci w wieku szkolnym i młodzieży biegunka wynika najczęściej z:
- infekcji wirusowej,
- infekcji bakteryjnej,
- przyjmowania niektórych leków (np. antybiotyków),
- niewłaściwej diety.
Biegunka infekcyjna przeważnie wywoływana jest przez rotawirusy, astrowirusy i adenowirusy, które dość łatwo atakują młode organizmy o niewykształconej jeszcze w pełni odporności nabytej.
Biegunka przy antybiotyku u dziecka spowodowana jest natomiast tym, że tego typu leki niszczą bakterie bytujące w jelitach (również te o korzystnym działaniu na organizm), tym samym zaburzając ich mikrobiotę jelitową niezbędną do prawidłowego funkcjonowania.
Jak objawia się biegunka u dziecka?
Biegunka u dziecka może wyglądać różnie. Może mieć specyficzną woń, być zielona, występować ze śluzem itd. Po kolorze i wyglądzie stolca można podejrzewać jej podłoże, jednakże nigdy nie można być go całkowicie pewnym wyłącznie na tej podstawie.
Zielona biegunka u dziecka często spowodowana jest zakażeniem rotawirusami, ale też pałeczką Salmonelli, co bywa dużo groźniejsze. Oprócz koloru warto zwrócić uwagę na konsystencję wydalanej treści.
Biegunka bardzo wodnista z częstym występowaniem stolca może szybko doprowadzić do odwodnienia.
Biegunka u dziecka bez innych objawów wskazuje niekiedy na niewłaściwą dietę. Łączenie niektórych produktów działa drażniąco na przewód pokarmowy, powodując różne dolegliwości i zaburzenia trawienne.
Objawy, które mogą towarzyszyć częstej biegunce wirusowej u dziecka to m.in.:
- gorączka,
- wymioty,
- ból brzucha.
Jeśli występujące równolegle biegunka i wymioty są bardzo nasilone, należy niezwłocznie udać się do lekarza, ponieważ stan taki grozi odwodnieniem organizmu.
Ile trwa biegunka u dziecka? Jak wiele innych chorób, biegunka może mieć dwojaki przebieg – ostra trwa do 14 dni, natomiast przewlekła powyżej 4 tygodni.
Postać ostra zwykle ustępuję samoistnie po kilku dniach, jednak jej objawy są nagłe i często mocno nasilone.
Co na biegunkę u dziecka? Jak zatrzymać rozwolnienie?
Warto wiedzieć, jak zatrzymać biegunkę u dziecka, ponieważ – jak już zostało wspomniane – szybko prowadzi ona do utraty wody oraz ważnych dla organizmu witamin i minerałów. Jaki lek można podać bezpiecznie?
W aptekach powszechnie dostępne są leki na biegunkę dla dzieci bez recepty. Co na takie dolegliwości jest skuteczne? Przede wszystkim warto podać środki hamując pasaż treści pokarmowej przez jelita i spowalniające ich perystaltykę.
Substancją o takich właściwościach jest np. loperamid – składnik wielu leków na biegunkę. Jest on zalecany dla pacjentów dorosłych i dla dzieci powyżej 6. roku życia. Jego działanie ma miejsce już godzinę od zażycia, dlatego pomaga doraźnie zniwelować osłabiające organizm dolegliwości.
Nie tylko zmniejsza on liczbę stolców i poprawia ich konsystencję, ale w rezultacie chroni też przed odwodnieniem i utratą elektrolitów i substancji odżywczych, których właściwy poziom w okresie wzrastania i rozwoju jest szczególnie istotny.
Jeśli tabletki z loperamidem na biegunkę u 6-latka lub dziecka starszego okazują się nieskuteczne, a dolegliwości utrzymują się mimo ich zastosowania, należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem.
[!art-banner!]
Domowe sposoby na biegunkę u dziecka. Jaka dieta?
Przy biegunce – zarówno u dziecka, jak i osoby dorosłej – najważniejsze jest nawadnianie. Podczas rozwolnienia woda jest nadmiernie szybko wydalana z organizmu i dlatego jej poziom gwałtownie spada.
Co podać dziecku, aby nie doszło do odwodnienia? Należy podawać wodę (przy dolegliwościach trawiennych najlepiej przegotowaną), elektrolity lub napoje izotoniczne. Te ostatnie, oprócz wody i ważnych minerałów, dostarczają też węglowodany, czyli główne źródło energii.
Nawadnianie jest szczególnie potrzebne, gdy obok biegunki występują wymioty, jednak przy nich płyny muszą być podawane często, a w mniejszych ilościach. Picie dużej ilości wody naraz dodatkowo wywołuje odruch wymiotny.
Co na rozwolnienie u dziecka należy jeszcze stosować? Oprócz dużej ilości napojów, bardzo ważna jest odpowiednia dieta. To ona jest właściwie najskuteczniejszym domowym sposobem na powstrzymanie biegunki i regenerację podrażnionego przewodu pokarmowego.
Co podawać dziecku do jedzenia przy biegunce? Wybierane produkty powinny być przede wszystkim lekkostrawne, by nie obciążać dodatkowo żołądka i jelit. Najlepiej, gdy nie zawierają błonnika (szczególnie nierozpuszczalnego). Stosunkowo bezpieczne są takie produkty, jak:
- ryż,
- białe pieczywo,
- gotowane owoce i warzywa łatwo ulegające przetrawieniu,
- kleiki i papki.
Co jeszcze można podać dziecku na biegunkę? Wśród domowych sposobów zatrzymujących zbyt częste wypróżnianie znajdują się:
- jagody, np. pod postacią herbatki czy kisielu,
- gotowana marchew,
- zupa z marchwi.
Po ustąpieniu objawów można spróbować podawać napary ziołowe przyspieszające gojenie podrażnionego żołądka i jelit, np. napar z rumianku. Jednak u najmłodszych dzieci stosowanie ziół należy najpierw skonsultować z lekarzem.
Autor: Justyna Gabrysiak-Kula
Pismiennictwo:
2. E. Kuchar, Biegunka bakteryjna, źródło: Medycyna Praktyczna https://www.mp.pl/pacjent/choroby-zakazne/choroby/zakazenia-bakteryjne/165078,biegunka-bakteryjna [21.04.2023].
3. ChPL: Loperamid
4. A. Grodowska, Dieta w ostrej biegunce – nawodnienie to priorytet, źródło: Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej https://ncez.pzh.gov.pl/choroba-a-dieta/dieta-w-ostrej-biegunce-nawodnienie-to-priorytet/ [21.04.2023].
5. J. Wasielica-Berger, Ostra biegunka, w: Gastroenterologia Kliniczna 2018, tom 10, nr 1: 14–22.
6. K. Gutkowski, M. Hartleb, Biegunka – algorytmy diagnostyczne i zasady leczenia, w: Medycyna po Dyplomie, 09/2012 https://podyplomie.pl/medycyna/10617,biegunka-algorytmy-diagnostyczne-i-zasady-leczenia [21.04.2023].
7. I. Sajór, Biegunka – zalecenia i przeciwwskazania dietetyczne, źródło: Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej https://ncez.pzh.gov.pl/choroba-a-dieta/biegunka-zalecenia-i-przeciwwskazania-dietetyczne/ [21.04.2023].
ZOBACZ RÓWNIEŻ INNE ARTYKUŁY
Ostra biegunka – przyczyny. Co stosować?
Ostra biegunka to dość powszechna dolegliwość, która w skrajnych przypadkach może być jednak bardzo groźna. Jak sobie z nią radzić i nie dopuścić do takiej sytuacji? Sprawdź, co leży u podłoża biegunki i co warto stosować, aby ją zatrzymać.
WięcejNietolerancja pokarmowa – jak się objawia i jakie badania?
Nietolerancja pokarmowa może wywoływać różne przykre dolegliwości ze strony układu trawiennego. Dowiedz się, jakie objawy wskazują na nietolerancję i co robić, by skutecznie je niwelować.
WięcejLek na biegunkę – co stosować bez recepty?
Biegunka to powszechna dolegliwość dotykająca pacjentów w różnym wieku i utrudniająca normalne funkcjonowanie. Warto więc wiedzieć, co stosować, by zniwelować jej dokuczliwe objawy. Sprawdź, jaki lek na biegunkę wybrać.
WięcejCo jeść przy biegunce? Dieta
Biegunka to dość powszechna dolegliwość, która wymaga szczególnego postępowania dietetycznego, mającego na celu wzmacnianie osłabionego organizmu i niwelowanie objawów. Sprawdź, co należy jeść przy biegunce.
WięcejSPRAWDŹ DOSTĘPNOŚĆ
Lek na biegunkę Laremid jest dostępny w aptekach stacjonarnych i internetowych
Sprawdź dostępność